Wybrane badania EFT – terapie

Integrating the Manual Stimulation of Acupuncture Points Into Psychotherapy: A Systematic Review with Clinical Recommendations – tłumaczenie streszczenia:

„Integracja do psychoterapii protokołów wykorzystujących stymulację punktów akupunkturowych poprzez opukiwanie, będące formą akupresury, coraz częściej pojawia się w praktyce klinicznej. Podstawowym założeniem tej metody jest to, że procedura generuje sygnały aktywujące i dezaktywujące, które w czasie rzeczywistym wpływają na obszary mózgu pobudzone przez skupienie uwagi klienta. Dzięki temu terapeuta może szybko ułatwiać zmiany poznawcze i neurologiczne, modyfikując słowa i obrazy towarzyszące opukiwaniu.

Podejście to budzi kontrowersje, mając zarówno entuzjastycznych zwolenników, jak i stanowczych krytyków. W sumie 309 recenzowanych artykułów w anglojęzycznych czasopismach naukowych koncentrowało się na tym zagadnieniu. Celem tego artykułu jest umieszczenie tych badań w kontekście modelu „hierarchii dowodów”. W tym modelu oceny skuteczności podejścia klinicznego dokonuje się na podstawie względnej siły różnych typów badań wspierających daną metodę.

Hierarchia dowodów dla psychoterapii wykorzystujących opukiwanie punktów akupunkturowych obejmuje:

  • 28 przeglądów systematycznych lub metaanaliz,
  • 125 badań klinicznych,
  • 24 studia przypadków,
  • 26 raportów opisujących systematyczne obserwacje,
  • 17 badań klinicznych z zastosowaniem metod mieszanych, które zawierały komponent opukiwania,
  • 88 artykułów dotyczących procedur klinicznych, teorii, mechanizmów działania lub powiązanych zagadnień.

Zidentyfikowano konsekwentnie pozytywne wyniki stosowania opukiwania wybranych punktów akupunkturowych w szerokim zakresie schorzeń oraz omówiono słabości w projektach badań. Krótko rozważono mechanizmy działania i przedstawiono sugestie dotyczące integracji protokołów opukiwania punktów akupunkturowych w praktyce klinicznej. Artykuł podsumowuje, że choć potrzebne są dalsze badania, rosnąca baza dowodów dokumentujących skuteczność, szybkość działania i trwałość efektów tej metody wydaje się obiecująca.”

Podsumowanie
„Dorobek badawczy dotyczący opukiwania punktów akupunkturowych, który powstał w ciągu ostatnich dwóch dekad, oraz rosnąca jakość projektów badawczych wydają się obiecujące. Rekomendacje zwolenników tej metody, sugerujące, że może ona znacząco zwiększyć skuteczność leczenia szerokiego zakresu zaburzeń psychologicznych, wymagają jednak wyjątkowo silnych dowodów. Pomimo zachęcających wyników badań klinicznych, w literaturze wciąż istnieje wiele luk, a jednoznaczne twierdzenia byłyby przedwczesne. Konieczne są dalsze badania nad wpływem tej metody na dobrze zdefiniowane populacje kliniczne, dostosowaniem interwencji do tych grup oraz lepszym zrozumieniem mechanizmów działania. Potrzebne są także bardziej rygorystyczne przeglądy systematyczne prowadzone przez niezależnych badaczy, aby jednoznacznie zweryfikować skuteczność protokołów opukiwania punktów akupunkturowych. Niemniej jednak, wyniki wskazujące na wysoką skuteczność, niezwykłą szybkość działania i trwałe efekty są konsekwentnie odnotowywane w przeprowadzonych badaniach i zasługują na uwagę klinicystów poszukujących innowacyjnych metod mogących wzbogacić ich praktykę.”

2023
Autorzy badania: Feinstein, D.
Opublikowano i cały artykuł dostępny na stronie: https://energytapping.com/wp-content/uploads/2024/05/currentevidence.pdf i https://doi.org/10.1037/int0000283