Możliwość zastosowania Technik Emocjonalnej Wolności (EFT) u pacjentów z zespołem stresu pourazowego (PTSD) study pilot – tłumaczenie:
Badania z wykorzystaniem EFT w terapii zespołu stresu pourazowego PTSD przeprowadził Yujin Choi i współpracownicy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Kyung Hee na Uniwersytecie Kyung Hee w Seulu.
Do badania zrekrutowano 30 uczestników, u których zdiagnozowano PTSD. Przez 5 tygodni otrzymywali oni cotygodniowe indywidualne sesje EFT (30-40 min) prowadzone przez koreańskiego lekarza przeszkolonego w Klinicznym EFT.
Uczestnikom polecono skupić się na traumatycznym wspomnieniu, a następnie utworzono frazę konfiguracyjną (tzw.ustawienie w procedurze EFT) i jednocześnie opukiwano punkt akupunkturowy SI-3 z boku dłoni; następnie opukiwano punkty na twarz i ciele; następnie zastosowano sekwencję 9-gamową; i ponownie opukiwano punkty na twarzy i ciele.
Spośród 30 pacjentów 96,7% wykazało ponad 80% zgodności z metodą EFT, a 86,7% ukończyło badanie.
Objawy PTSD oceniano za pomocą skali PCL-5 (PTSD CheckList – 5). Depresję i lęk oceniano za pomocą Kwestionariusza Zdrowia Pacjenta-9 (PHQ-9) i narzędzia przesiewowego uogólnionych zaburzeń lękowych (GAD-7) przed i po interwencji. W celu oceny objawów somatycznych i bezsenności zmierzono Kwestionariusz Zdrowia Pacjenta 15 (PHQ-15) i Wskaźnik Ciężkości Bezsenności (ISI). Wykorzystano także krótką formę Inwentarza Wzrostu Potraumatycznego (PTGI-SF) i krótką formę Inwentarza Siedmiu Podstawowych Emocji (CSEI-s).
Wyniki: Średni wynik całkowity PCL-5 uległ po interwencji istotnemu obniżeniu, przy dużej wielkości efektu, p < 0,0001. Po interwencjach poprawiły się wskaźniki depresji, lęku, objawów somatycznych i bezsenności mierzone za pomocą wskaźników PHQ-9, GAD-7, PHQ-15 i ISI. Wynik PTGI-SF wykazywał tendencję wzrostową, ale nie był istotny statystycznie. W przypadku CSEI wyniki podskali myśli, depresji, smutku i strachu spadły przy umiarkowanej wielkości efektu. Obliczony współczynnik dz Cohena dla całkowitego wyniku PCL-5 wyniósł 1,06, co wskazuje na dużą wielkość efektu.
W okresie badania nie wystąpiły żadne zdarzenia niepożądane.
Wniosek: Badanie sugeruje, że EFT jest wykonalną metodą przy PTSD, charakteryzującą się wysokim stopniem przestrzegania zaleceń sesji i niskim odsetkiem osób przerywających terapię. Wielkość efektu zaobserwowana w tym badaniu potwierdza potrzebę przeprowadzenia w przyszłości większego badania w celu dalszego zbadania EFT jako metody pomocnej w PTSD. Ograniczenia obejmują brak grupy kontrolnej i zastosowanie kwestionariusza samooceny dla objawów PTSD.
Fragmenty z opisu badania:
„Spośród różnych metod psychoterapii PTSD, psychoterapia skoncentrowana na traumie, taka jak terapia ekspozycyjna, jest dobrze zbadana, ale ma wysoki wskaźnik rezygnacji. Metaanaliza wykazała, że 20,9% pacjentów zrezygnowało z leczenia psychologicznego w PTSD. Ponadto istnieje znaczna zmienność w indywidualnych reakcjach na farmakoterapię PTSD, zarówno w badaniach na zwierzętach, jak i na ludziach. Około 30-40% populacji jest oporna na leczenie, podczas gdy tylko 20-30% pacjentów doświadcza całkowitej remisji. W związku z tym potrzebna jest skuteczna terapia z niższymi wskaźnikami rezygnacji dla pacjentów z PTSD.
(…)
Okazuje się, że objawy PTSD można poprawić poprzez stymulację punktów akupunkturowych bez igłowania. Techniki Emocjonalnej Wolności (EFT) to forma psychoterapii polegająca na stukaniu palcami w punkty akupunkturowe, która została niedawno zatwierdzona jako nowa technologia medyczna w Korei.
EFT łączy ekspozycję na traumatyczne wspomnienia z przeformułowaniem poznawczym i stymulacją sensoryczną (opukiwanie). Dzięki połączeniu elementów poznawczych i somatycznych, wielowymiarowe procesy akceptacji dla stwierdzeń kierowanych przez pacjenta sugerują, że EFT można bezpiecznie dostosować do ciężkości i indywidualnych potrzeb pacjentów z PTSD. W przypadku zastosowania u pacjentów z PTSD wykazano, że EFT poprawia objawy PTSD w krótkim czasie; ponadto EFT może regulować hormony związane ze stresem i funkcje układu limbicznego.
EFT było zastosowane przy różnych traumatycznych wydarzeniach, takich jak huragan Katrina, tsunami w Tajlandii w 2004 r., trzęsienie ziemi w Pakistanie w 2008 r., trzęsienie ziemi na Haiti w 2010 r. oraz w traumie weteranów z Iraku i osób, które przeżyły ludobójstwo w Rwandzie. „A Manual for Disaster Medical Support Using Korean Medicine for Disaster Survivors” wprowadził EFT jako jedną z psychoterapii, które można zastosować u osób, które przeżyły katastrofę i miały objawy PTSD.
(…)
Mechanizm działania EFT obejmuje osłabianie reakcji związanych ze stresem. Poprzednie badania wskazują, że w porównaniu do wywiadów wspierających lub psychoedukacji, EFT obniża poziom kortyzolu w ślinie. Inne badanie wykorzystujące rezonans magnetyczny, skupiające się na osobach cierpiących na przewlekły ból, sugeruje, że EFT wpływa na obszary mózgu związane z modulacją i katastrofizacją bólu, poprawiając w ten sposób zarówno intensywność bólu, jak i powiązane objawy psychologiczne.
Metaanalizy zidentyfikowały technikę EFT, jako metodę która łączy terapie poznawcze z terapii przetwarzania poznawczego (CPT) i przedłużonej ekspozycji (PE) z jednoczesnym opukiwaniem punktów akupunkturowych, przy czym opukiwanie punktów akupunkturowych jest uznawane za składnik aktywnie przyczyniający się do jego skuteczności. Opukiwanie punktów akupunkturowych może służyć jako forma stymulacji sensorycznej, a ostatnie raporty podkreślające rolę stymulacji sensorycznej w przetwarzaniu traumatycznych wspomnień sugerują, że opukiwanie w EFT może ułatwiać proces przeformułowania poznawczego.
Chociaż w różnych badaniach wykazano skuteczność kliniczną EFT w łagodzeniu objawów PTSD, konieczne są dalsze badania w celu zbadania mechanizmów leżących u podstaw jej działania terapeutycznego.”
Autorzy badania: Choi, Y., Kim, Y., Kwon, D. H., Choi, S., Choi, Y. E., Ahn, E. K., Cho, S. H., & Kim, H. (2024). Feasibility of Emotional Freedom Techniques in Patients with Posttraumatic Stress Disorder: a pilot study. Journal of pharmacopuncture, 27(1), 27–37.
Opublikowano na stronie: https://www.journal-jop.org/journal/view.html?doi=10.3831/KPI.2024.27.1.27
Źródło informacji o badaniu: dr Peta Stapleton, Psycholog kliniczny w Queensland w Australii oraz profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Bond, światowy lider w szkoleniach i badaniach nad EFT.