Głęboka, wewnętrzna cisza

-kto zna, kto rozumie, kto doświadcza?

Kiedy byłam mała zdarzało mi się pogrążać w rozpaczy. Dziś nawet nie pamiętam dlaczego. Pomagały mi wydostać się z cierpienia muzyka i, paradoksalnie, przeżywanie swoich emocji. I byłoby to pewnie wystarczające do uwolnienia z siebie tych uczyć, gdybym otrzymała później zrozumienie od bliskich. Niestety, tak nie było, a wręcz przeciwnie.

Jeżeli nie masz wykształconego silnego poczucia własnej wartości, to taki brak empatii ze strony innych tylko bardziej cię pogrąży i utwierdzi w przekonaniu, że coś z tobą jest nie tak.

Tak było i ze mną. Nauczyłam się wtedy, że nie jestem warta uwagi, nie jestem kimś ważnym.

Ale “dałam radę”.

 

Przypominam sobie również ten czas wiele lat później, kiedy to często dopadał mnie chaos, mrok, hałas i nadmiar. Tak dużo tego wszystkiego. Dużo za dużo. A końca nie było widać.

Tak jakby szklana kula pękła i wylewał się z niej mrok. Nie, nie była to depresja, bardziej dezorientacja, takie ciśnienie aż do granic. Uczucie nieustannego strachu przed przyszłością, stresu i poczucia, że nikt nie rozumie tego, co przeżywam. I myśl, że to nigdy się nie skończy.

Pomocy znikąd, ani krzty życzliwego słowa. Nikt nie przyszedł, nie zapytał z troską. Wystarczyłoby mi jedno słowo. Nic takiego się nie stało.

Ale znowu … “dałam radę”.

Chyba podświadomie tak mocno chciałam być doceniona i zrozumiana, że wciąż tworzyłam w sobie ten mrok. Miałam nadzieję, że ktoś przyjdzie i go rozświetli a mnie uratuje.

 

Źródło cierpienia

Dopiero po latach zrozumiałam, że tylko ja sama mogę sobie pomóc. Chciałam pomocy od innych a dostać ją mogłam tylko od siebie, bo to ja sama, a raczej mój umysł, był źródłem cierpienia.

Uważność i techniki uwalniania pomogły mi przejść przez mrok. Zaczęłam widzieć światło w tunelu. Umysł i emocje się uspokoiły, nauczyłam się je rozumieć i wyłapywać.

 

Głęboka, wewnętrzna cisza

Zdarzyło mi się kilka razy w życiu doświadczyć takiego niesamowitego stanu. Takiego pełnego ugruntowania, jasnej świadomości, głębokiego spo