strach, lęk

Strach i lęk mówią ci, że żyjesz

Rozmawiałam jakiś czas temu ze znajomą na różne życiowe i rozwojowe tematy. Podzieliła się ze mną refleksją, że w obecnych czasach coraz więcej osób ma problem z podjęciem decyzji. Może się boją?

Radzą się innych, nie wierząc w siebie i w swoje możliwości. Nie wiedzą co jest dla nich dobre. Może myślą, że inni są mądrzejsi, więcej wiedzą? Też masz takie odczucia?

Moim zdaniem po trochu niektórzy tracą swoją intuicję, pomimo całego obecnego ruchu uważnościowego, powrotu do natury. Jesteśmy przeładowani informacjami, ciągle pędzimy. Może mamy wrażenie, że trzeba tak gnać, zdobywać wciąż nowe rzeczy, bo świat od nas tego wymaga?

Aby nie czuć się gorszym szukamy zamienników szczęścia a na refleksję nad sobą nie starcza czasu. Nie czuje się już takiej potrzeby, i tak jest łatwiej (lepiej nie zaglądać w siebie, bo to, co tam zobaczymy może się nie spodobać … ).

„Możesz wszystko”  … przez chwilę

Nic dziwnego, że wiele osób zadowala się szybkimi motywacyjnymi papkami w stylu wielkich show, które tak naprawdę działają tylko czasowo. Kiedy emocje i euforia po takim spektaklu opadną, zostają sami z sobą i z myślą, że to z nimi coś jest nie w porządku, skoro inni odnoszą sukcesy.

Pewnie, nie wszyscy tak mają. Ale czasami spotykam osoby, które żyją tylko tym a w ich życiu nic się nie zmienia. Boją się zrobić ten prawdziwy krok – podjąć jakieś konkretne działanie. Cóż, temat do przemyśleń i własnych refleksji.

motywacja

 

Ekspresowa szkoła emocji – lęk i strach

A teraz, aby zwiększyć troszkę swoją świadomość – zajrzyj w głąb siebie. To pierwszy krok do dalszego rozwoju, ciągle o tym mówię. Dziś w Ekspresowej szkole emocji co nieco o lęku i strachu.

Strach

Strach jest darem ostrzegającym nas przed wyzwaniem. Im bardziej się o coś troszczymy, im więcej marzymy, tym więcej odczuwamy strachu.

Strach stanowi naturalną oznakę ambicji, sprawia, że mocniej trzymamy się nadziei i optymizmu. Myślenie o strachu w ten sposób pomaga zachować koncentrację.

Zamiast poddawać się mu w sposób nieświadomy podejdź do niego świadomie – strach jest rzeczą normalną, przyjmij ten lęk i wpływ jaki ma na ciebie. Zaakceptuj go takim jaki jest, a będziesz mógł na niego wpływać tak, że przekształcisz go tak, że zacznie ci pomagać w twoim rozwoju. (na podst. „Filozofii Kaizen”).

 

Niepokój to cena za bilet w podróży przez życie.
Nie masz biletu – nie jedziesz, nie jedziesz – nie żyjesz.
James Hollis

 

Nieuświadomiony lęk

Emocje bardzo często udowadniają nam, że cele, do których dążymy, i wyznawane przez nas wartości są odmienne od celów i wartości istniejących w naszej wyobraźni. Mimo, że nie jest to jedyny powód nieuświadomionego lęku, jednak pojawienie się tego typu emocji może nam ujawnić, iż nie żyjemy autentycznym życiem.

Nieuświadomiony lęk często uderza jak grom z jasnego nieba w środku zdarzeń, które wydają się szczęśliwe, i wżyciu, które jawi się jako pełne sukcesów. (F.Wilks)

Czy strach i lęk to to samo?

Strach i lęk różnią się od siebie. Strach informuje nas o potencjalnym (rzeczywistym lub urojonym) zagrożeniu, lęk występuje bez wyraźnego zagrożenia lub przyczyny. Ale obydwie emocje, zresztą jak wszystkie inne stany emocjonalne, są subiektywne. A to oznacza, że w pewnym stopniu mamy na nie wpływ.

 

Zapytaj się sam siebie:

  • co ten strach/lęk chce mi powiedzieć, przed czym ostrzec,
  • czy to zagrożenie jest realne,
  • czy coś mi zagrażało,
  • czy mogło stać się coś niedobrego dla mnie,
  • jaką odwagę tłumię,
  • za czym tęsknię,
  • kiedy czuję się niepewnie.

Każda emocja to informacja

Strach, lęk czy smutek często nazywamy „negatywnymi emocjami”. Tak naprawdę nie ma „złych” bądź „dobrych”, ponieważ każda emocja to cenna informacja dla nas. To od nas zależy, jak będziemy ją postrzegać i co z nią dalej zrobimy.

A więc – niech moc emocji będzie z Tobą.

Photo by Jakob Owens, NeONBRAND

Przeczytaj też:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *