spokojny umysł

Spokój od rana – sposób na spokojny umysł

Podzielę się z tobą moim sprawdzonym sposobem na spokojny umysł. Sposobem, który pomaga mi ustawić cały mój organizm na spokojne tory już z samego rana, co pozwala mi wejść w nowy dzień ze spokojem i uważnością.

To tylko kilka punktów, ale warto wcześniej się przygotować, by proces przebiegał sprawnie i bez nadmiernego pośpiechu:

  • Rezerwuję czas – zawsze mam zarezerwowany czas dla siebie, np.10-15-20 minut, wpisuję to nawet do swojego kalendarza. Jeśli nie udaje mi się zrobić tego rano, staram się znaleźć czas w ciągu dnia lub … nie przejmuję się, bo wiem, że jutro też jest dzień 😉
  • Mam gotową playlistę pogodnych melodii – nie piosenek, a właśnie melodii, które wcześniej też mam przygotowane na swojej playliście np. w Spotify na czas 15 minut. Układam ją sobie wcześniej, aby później nie tracić na czasu na szukanie. Muzyka ma mi pomóc skoncentrować się, a także wprowadzić mnie w dobry nastrój na cały dzień. Dlatego nie może być zbyt intensywna, zbyt energetyczna albo ponura.
  • Mam koło siebie kartkę i coś do pisania, telefon z playlistą i słuchawki.

Sposób na spokojny umysł:

1.Koncentracja (mini medytacji) – 15 minut

Siadam/kładę się ze słuchawkami na uszach, włączam playlistę, słucham melodii i staram się puścić umysł koncentrując się na muzyce, np. na jednym instrumencie. Ważne, by umysł nie wchodził w automatyczny wir myśli, by wrócił do skupienia na tu i teraz „zaczepiając się” o coś, tym czymś może być melodia. Słowa piosenki mogłyby dodatkowo odciągać umysł, więc polecam muzykę bez słów.

2.Myśli i pomysły

Jeśli w trakcie tych 15 minut zaobserwuję myśli i pomysły, które przychodzą mi nagle do głowy, myśli które zajmują mój umysł i odciągają od skupienia, po prostu zapisuję je. Dzięki temu uwalniam głowę od przymusu ciągłego o nich pamiętania. To świetna metoda opisana w książce „Getting Things Done” Davida Allena.

„Umysł jest od generowania pomysłów a nie od ich przetrzymywania” David Allen

3.Emocje i odczucia

Jednocześnie, jak już złapię taką myśl, sprawdzam w ciele i w emocjach co się we mnie negatywnie aktywuje, na przykład może pojawia się lęk czy zdążę to zadanie zrobić, strach, że mi się nie uda, przytłoczenie ilością zadań, itd.

4.Uwalniam emocje

Robię proste lub akceptujące EFT, czyli poświęcam dosłownie jedną rundkę tappingu na tą jedną emocję (odczucie). Zajmuje to około pół minuty do minuty. Po czym wracam do skupienia na muzyce.

5.Wracam do koncentracji

Po chwili opukiwania wracam do słuchania i koncentracji.

6.Powtarzam

Powyższe kroki z medytacją i opukiwaniem powtarzam do końca przeznaczonego czasu.

Jeżeli podczas opukiwania zauważam trudniejszy temat, albo pojawia się tutaj więcej aspektów, coś, na co potrzebowałabym więcej czasu, zapisuję to i zajmuję się tym tematem później.

To tyle i aż tyle!

15 minut dla spokojnego i efektywnie rozpoczętego dnia.

Spróbuj i daj znać jak ci się sprawdza mój sposób na spokojny umysł.

Rundka EFT „Trudno mi się teraz skupić i uwolnić głowę od zadań, które mam zrobić” zaczyna się od 5:20 min.

Jeśli nie wiesz czym jest metoda EFT – przeczytaj ten artykuł.
Tutaj znajdziesz ściągę z punktami EFT – ściąga punkty EFT.


Zastrzeżenie
Informacje zawarte w filmie mają charakter edukacyjno-informacyjny, nie zastępują porady lekarskiej. Odpowiedzialność za stosowanie prezentowanych metod jest po stronie widzów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *