wymówki

Magia jest prosta, czyli krótko o wymówkach

Preteksty i wymówki, aby czegoś nie robić, często bywają do siebie podobne. Uwierz mi, nie jesteś w tym oryginalny ani osamotniony. 

 

Od pewnego czasu doskonalę swoje umiejętności językowe. Myślałam właśnie nad tym, co mogę jeszcze zrobić, aby lepiej mówić. Dumałam dumałam, aż wpadałam na to, że przecież nie trzeba wiele kombinować i wystarczy po prostu … zacząć mówić, choćby do samej siebie. Takie proste, że aż niemożliwe, prawda ? 😉

Inny przykład. Będąc jakiś czas temu w kiepskiej kondycji emocjonalnej pożaliłam się z tego powodu koleżance. Zapytała, czy akceptuję i kocham ten stan, w którym wtedy byłam. Przyznam się szczerze, że to pytanie na początku mnie zdenerwowało. Przecież dobrze wiedziałam od czego trzeba zacząć. Po kilku godzinach dotarło to naprawdę do mnie, bo w pierwszej chwili odrzuciłam najprostsze, a jak niejednokrotnie się okazuje, ogromnie skuteczne rozwiązanie i wyjaśnienie!

Wymówki mają głos

Widziałam podobne schematy na sesjach czy szkoleniach. Niektóre osoby szukały rozwiązania swoich problemów, ale kiedy miały coś ZROBIĆ, np. przez tydzień powtarzać ćwiczenie, nie robiły tego. Z góry zakładały, że „to nie może działać” albo „już kiedyś próbowałam” lub „to nie ma sensu” czy „mój problem jest taki trudny i specyficzny, że potrzebuję czegoś specjalnego … ” (zgadnij kto tak mówi, tak, to twoje ego 🙂

Potem googlały dalej, aby znaleźć „7 trików na …” lub innej metody, szkolenia, sesji, coachingu, terapii, itp., mając wrażenie DZIAŁANIA. Kiedy na kolejnym spotkaniu pytałam, czy zrobiły to, o czym rozmawiałyśmy, okazywało się, że „nie miały czasu” albo „na sesji jest mi łatwiej” itd.

SZUKANIE stało się dla nich wymówką od rzeczywistej pracy nad sobą.

 

Upraszczaj to, co wydaje ci się skomplikowane i zacznij od początku

Chcesz zacząć medytować. To znajdź jedną medytację i zacznij.
Chcesz zacząć pisać? Usiądź do komputera lub kartki i po prostu pisz, na początek cokolwiek, nie trzeba tego zaraz publikować.
Chcesz zadbać o zdrowie i o to, jak się odżywiasz? Poszukaj jednego fajnego i łatwego przepisu i go stosuj.

Takie to proste! Jak już rzeczywiście zaczniesz, dzieje się magia.

Nie szukaj kolejnych rozwiązań na problemy i nie kolekcjonuj wiedzy zamiast działania. Jeśli będzie taka potrzeba, to przyjdzie i czas na nowe metody czy sposoby, ale zacznij od tego co najprostsze i daj temu szansę.

Photo by Krystal Ng

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *