Sama myśl o tym, że masz się przedstawić, porozmawiać z klientem lub przeprowadzić prezentację może wywołać paraliżujący strach. Zamiast dobrze przygotowanego wystąpienia – zjada Cię stres. Typowym uczuciem, które za tym stoi jest lęk przed odrzuceniem.
Lęk przed odrzuceniem, np. przy występach publicznych
Oglądam właśnie webinar dużej i uznanej firmy szkoleniowej. Młoda osoba prowadzi i zadaje pytania jak można się domyślić bardziej doświadczonemu rozmówcy. O ile widać, że osoba odpowiadająca mówi swobodnie i czuje się w jej głosie spokój, automatycznie mam do niej zaufanie. O tyle prowadząca widocznie się stresuje, mówi za szybko, nerwowo się śmieje, jej mowa ciała to postawa typowo obronna. Czy to źle? To zupełnie naturalne. Ja to rozumiem, bo wiem jak to działa. Ale jednocześnie w głowie pojawia się automatycznie pewna jej ocena jako osoby chaotycznej, mało kompetentnej, co powoduje brak zaufania. Nic o niej tak na prawdę nie wiem, ale podświadomie taki jej wizerunek się rodzi.
Jak to się dzieje, że mimo najlepszych chęci, często dobrego przygotowania i tak się stresujemy? W naszej głowie pojawiają się różne myśli i związane z tym emocje. A przecież:
„Mogą mnie źle ocenić, głupio wypadnę, nie przekonam ich, mogę usłyszeć NIE, mogą mi odmówić, mogą mnie odrzucić, itp.,”
To tylko kilka przykładów, a jest ich znacznie więcej. Taka myśl może być powodem tego, że boisz się odrzucenia przez publiczność czy to przez rozmówcę. To bardzo typowy lęk. I choć jego źródła są indywidualne, bo każdy z nas ma różne doświadczenia to bardzo często taki lęk pojawia się jako składowy ogólnego stresu przy różnego rodzaju wystąpieniach publicznych. I tu nie tylko chodzi o wyjście na scenę, ale i codzienne kontakty z innymi jak choćby rozmowa z klientem czy udział w popularnych ostatnio sesjach networkingowych.
Co z tym robić dalej? Już nie tylko możesz uwalniać stres przez odpowiednie przygotowanie prezentacji, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, ćwiczenia właściwej postawy powtarzanie tych samych doświadczeń (czyli korzystania z okazji do licznych spotkań itd.). Niejednokrotnie mam okazję spotykać się z osobami, które pomimo tego wszystkiego ciągle zjada stres. Zwykła rozmowa sprzedażowa jest wyzwaniem. Co mogę poradzić? Punkt 1. – praktykuj, punkt.2 – praktykuj, a jak nie działa to punkt 1 … oraz ćwiczenia tappingu. Lub w odwrotnej kolejności.
Tylko nie czekaj, aż będziesz idealnie przygotowany, bo doprowadzi Cię to do kolejnej blokady „nie ruszę póki wszystko nie będzie idealne”! Stracisz mnóstwo czasu i okazji. A być może tak to Cię przytłoczy, że zrezygnujesz i nic się nie uda.
Masz swoje tajemne sposoby na pokonanie takiego lęku?