Strach przed odrzuceniem

Sama myśl o tym, że masz się przedstawić, porozmawiać z klientem lub przeprowadzić prezentację może wywołać paraliżujący strach. Zamiast dobrze przygotowanego wystąpienia – zjada Cię stres. Typowym uczuciem, które za tym stoi jest lęk przed odrzuceniem

Lęk przed odrzuceniem, np. przy występach publicznych

Oglądam właśnie webinar dużej i uznanej firmy szkoleniowej. Młoda osoba prowadzi i zadaje pytania jak można się domyślić bardziej doświadczonemu rozmówcy. O ile widać, że osoba odpowiadająca mówi swobodnie i czuje się w jej głosie spokój, automatycznie mam do niej zaufanie. O tyle prowadząca widocznie się stresuje, mówi za szybko, nerwowo się śmieje, jej mowa ciała to postawa typowo obronna. Czy to źle? To zupełnie naturalne. Ja to rozumiem, bo wiem jak to działa. Ale jednocześnie w głowie pojawia się automatycznie pewna jej ocena jako osoby chaotycznej, mało kompetentnej, co powoduje brak zaufania. Nic o niej tak na prawdę nie wiem, ale podświadomie taki jej wizerunek się rodzi.

Jak to się dzieje, że mimo najlepszych chęci, często dobrego przygotowania i tak się stresujemy? W naszej głowie pojawiają się różne myśli i związane z tym emocje. A przecież:

Nie ma rzeczy złych ani dobrych, to myśl czyni je takimi

 

„Mogą mnie źle ocenić, głupio wypadnę, nie przekonam ich, mogę usłyszeć NIE, mogą mi odmówić, mogą mnie odrzucić, itp.,”

To tylko kilka przykładów, a jest ich znacznie więcej. Taka myśl może być powodem tego, że boisz się odrzucenia przez publiczność czy to przez rozmówcę. To bardzo typowy lęk. I choć jego źródła są indywidualne, bo każdy z nas ma róż