Czym jest a czym nie jest intuicja

Kiedy próbujemy określić czy opisać coś tak subtelnego, nieraz nieuchwytnego, jak intuicja, możemy mieć wiele wątpliwości.

Możemy zastanawiać się czy to, co nazywamy intuicją, rzeczywiście nią jest. Rodzi to kolejne pytania – jak odróżnić jej głos od na przykład emocji.

Podzielę się z tobą swoim rozumieniem tej naszej wewnętrznej mądrości, którą każdy z nas już ma (ale czasem w nią nie wierzy). 

Zacznę od tego, czym intuicja nie jest i różnica między głosem emocji i instynktem oraz ego.

Intuicja to nie instynkt, lęki ani emocje

W artykule Intuicja – twoja wewnętrzna mądrość pisałam o tak zwanej fałszywej intuicji, czyli przeczuciach, które na pierwszy rzut oka wydają się właśnie prawdziwą intuicją.

Wielokrotnie sama się na to łapałam wykrzykując w duchu “Tak! To musi być to!” na różne “niesamowite i odkrywcze”, jak mi się wtedy wydawało, momenty olśnienia. I rzucałam wszystko, by zająć się kolejnym niesamowitym pomysłem. 

Ileż późniejszych rozczarowań i porażek mam już za sobą …

Głos intuicji

Intuicja nie będzie do nas krzyczeć, bo jej głos jest spokojny, raczej subtelny, ale zdecydowany i pewny siebie. Możemy nawet powiedzieć, że jest pozbawiona emocji. Po prostu mamy uczucie, że wiemy i nie wiąże się z tym poczucie przymusu, presji czy przywiązania do konkretnego wyniku. Intuicja jest neutralna emocjonalnie.

“Intuicja nie jest emocjonalna ani nie wywodzi się ze starych uwarunkowań lub strachu, ma w sobie prostą czystość uczuć, która